SM RYKI inwestuje 10 milionów w nowoczesną oczyszczalnię - SM Ryki
05.05.2014
SM RYKI inwestuje 10 milionów w nowoczesną oczyszczalnię

Spółdzielnia Mleczarska Ryki rozpoczyna budowę oczyszczalni ścieków. Będzie to najnowocześniejsza tego typu inwestycja w branży mleczarskiej w Polsce. Obiekt zostanie oddany do użytku jesienią br., a jego koszt wyniesie ok. 10 mln zł.

W kwietniu SM RYKI w drodze przetargu wyłoniła jako wykonawcę inwestycji firmę PP – EKO. Głównym kryterium wyboru była cena i szybkość realizacji zamówienia. Oczyszczalnia zostanie wybudowana w technologii membranowej, która daje znacznie lepszy efekt ekologiczny niż rozwiązania konwencjonalne. Decyzję o wyborze takiej technologii podjęto po dokładnym sprawdzeniu jej zalet w praktyce w podobnym obiekcie za granicą. Istotnym czynnikiem był też fakt, że SM RYKI posiada już doświadczenie z membranami, które wykorzystywane są od wielu lat w linii produkcyjnej do proszkowania serwatki. Zalety nowej oczyszczalni to całkowity brak nieprzyjemnych zapachów oraz przyjazna środowisku architektura.

– Jesteśmy producentem wysokiej jakości serów dojrzewających w Polsce. Zdajemy sobie sprawę, że nowe technologie przyczyniają się do wzrostu jakości naszych produktów. Wykazujemy także stałą troskę o środowisko naturalne. W ciągu ostatnich lat zwiększyliśmy naszą produkcję o 100 procent, dlatego też podjęliśmy decyzję o budowie własnej, niezależnej oczyszczalni – podkreśla Jerzy Pyza Prezes Spółdzielni Mleczarskiej RYKI.

Do tej pory Spółdzielnia Mleczarska RYKI w zakresie oczyszczania wody korzystała z usług Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Rykach. Nowa inwestycja zostanie sfinansowana z preferencyjnej pożyczki udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Polski
English
PROW 2014–2020
Etap IEtap II
ryckiedam.eu
Laureat
„Marka Lubelskie”