II miejsce dla dostawców SM RYKI - SM Ryki

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Operacja mająca na celu zakup nowoczesnych technologicznie urządzeń do badania mleka oraz pakowania sera i proszku serwatkowego w Spółdzielni Mleczarskiej Ryki, co przyczyni się do innowacyjności procesu, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

29.05.2015
II miejsce dla dostawców SM RYKI

15 maja 2015 roku podczas trwania XXVII Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych
w Poznaniu odbył się finał ogólnopolskiego konkursu na Fermę i Hodowcę Bydła Roku 2014. II miejsce w kategorii „Hodowca Bydła Mlecznego” zajęli Państwo Piątkowie, którzy dostarczają  mleko do Spółdzielni Mleczarskiej Ryki.

Od lat gospodarstwo Państwa Piątków zajmuje czołowe miejsca pod względem wydajności mlecznej w powiecie ryckim.  Położone jest w gminie Kłoczew należącej do powiatu ryckiego. W 2010 r. Pan Mateusz przejął gospodarstwo o powierzchni 55ha od rodziców.  Obecnie jego areał wynosi 70ha. Pod uprawę kukurydzy na kiszonkę przeznaczone jest 25ha. Taki sam obszar zajmują  użytki zielone. W gospodarstwie uprawia się zboża na paszę, głównie mieszanki zbożowe jare. Dodatkowo dla krów kupowana jest pasza pełnoporcjowa.

Aktualnie stado Państwa Piątków liczy 130 sztuk, w tym 60 krów dojnych. Wszystkie zwierzęta to rasa HO. Gospodarstwo poddane jest kontroli użytkowości mlecznej metodą AT-4. Średnia wydajność za rok 2014 wynosi 9115kg mleka przy 4,10% tłuszczu oraz 3,39% białka. Rekordowe wyniki osiągały krowy, które dały powyżej 14000kg mleka w laktacji. Odchów cieląt przez pierwsze siedem dni oparty jest o mleko z własnego gospodarstwa, po czym cielęta odpajane są preparatem mleko – zastępczym. W dawce żywieniowej dla cieląt uwzględnione są pasze pełnoporcjowe oraz całe ziarno kukurydzy. Krycie jałówek następuje w 15-16 miesiącu życia (uzależnione jest od wyrostowości i wagi jałówek) nasieniem seksowanym. Część krów i jałówek inseminowana jest również testowym nasieniem buhajów. Dobór buhajów jest zgodny z opracowanym programem kojarzeń. Okres międzywycieleniowy to 410 dni.  Bydło utrzymywane jest w systemie wolnostanowiskowym.

W 2013 roku została oddana do użytku nowoczesna obora bezściółkowa z kurtynami bocznymi, z której krowy mają wyjścia na obszerny okólnik oraz pastwiska. Obora o wymiarach 60m x 26m spełnia wszystkie wymagania dobrostanu zwierząt. Środkiem obory biegnie korytarz paszowy, gdzie po jednej stronie utrzymywane są krowy w laktacji, a po drugiej cielęta, jałówki, jałówki cielne i krowy zasuszone. Mleko pozyskiwane jest w hali udojowej usytuowanej z boku obory typu autotandem i magazynowane w schładzalniku tank. Obora jest wyposażona w dwie stacje paszowe, odpowiednie czochradła dla krów, wentylatory i inne tego typu urządzenia.

Utrzymanie zwierząt w porodówce oraz odchowalni odbywa się na głębokiej ściółce. Upadki nie przekraczają 2%. Dekornizacja cieląt odbywa się zazwyczaj w 21 dniu życia zwierząt. Zasuszanie krów trwa przeciętnie 6 tygodni, a okres ich użytkowania 4-5 laktacji. Żywienie krów oparte jest o system TMR. Opieka weterynaryjna prowadzona jest  na bieżąco głównie poprzez profilaktykę. Prowadzony jest w stadzie program szczepień (IBR IPV, BVD MD). Zasuszanie krów odbywa się pod osłoną antybiotyków, po wcześniejszym pobraniu próbek mleka oraz poddaniu zawartych w nim drobnoustrojów na antybiotykoodporność. Korekta racic odbywa się trzy razy w ciągu każdego roku. Gospodarstwo posiada certyfikat
i spełnia wszystkie warunki zgodnie z wymaganiami cross-compliance.

Państwo Piątkowie korzystali z funduszy unijnych w ramach programu PROW, z których zakupili nowy ciągnik i maszyny do zbioru traw oraz uprawy gleby. W najbliższych latach planowany jest dalszy rozwój gospodarstwa oraz wzrost produkcji. Wielokrotnie gospodarze gościli uczestników wyjazdów szkoleniowych, zarówno zagranicznych, jak i krajowych.
W gospodarstwie odbywały się również szkolenia dla studentów, uczniów szkół średnich, rolników oraz doradców. Potwierdzeniem sukcesów rodziny Piątków są liczne nagrody
i wyróżnienia tj. Superczempionat na Wystawie Zwierząt Hodowlanych LODR w Końskowoli – OSW w Sitnie(za jałowicę 12m-cy) oraz trzecie miejsce w Konkursie Rolnik Lubelszczyzny.

Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów.

Polski
English
PROW 2014–2020