II miejsce dla dostawców SM RYKI - SM Ryki
29.05.2015
II miejsce dla dostawców SM RYKI

15 maja 2015 roku podczas trwania XXVII Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych
w Poznaniu odbył się finał ogólnopolskiego konkursu na Fermę i Hodowcę Bydła Roku 2014. II miejsce w kategorii „Hodowca Bydła Mlecznego” zajęli Państwo Piątkowie, którzy dostarczają  mleko do Spółdzielni Mleczarskiej Ryki.

Od lat gospodarstwo Państwa Piątków zajmuje czołowe miejsca pod względem wydajności mlecznej w powiecie ryckim.  Położone jest w gminie Kłoczew należącej do powiatu ryckiego. W 2010 r. Pan Mateusz przejął gospodarstwo o powierzchni 55ha od rodziców.  Obecnie jego areał wynosi 70ha. Pod uprawę kukurydzy na kiszonkę przeznaczone jest 25ha. Taki sam obszar zajmują  użytki zielone. W gospodarstwie uprawia się zboża na paszę, głównie mieszanki zbożowe jare. Dodatkowo dla krów kupowana jest pasza pełnoporcjowa.

Aktualnie stado Państwa Piątków liczy 130 sztuk, w tym 60 krów dojnych. Wszystkie zwierzęta to rasa HO. Gospodarstwo poddane jest kontroli użytkowości mlecznej metodą AT-4. Średnia wydajność za rok 2014 wynosi 9115kg mleka przy 4,10% tłuszczu oraz 3,39% białka. Rekordowe wyniki osiągały krowy, które dały powyżej 14000kg mleka w laktacji. Odchów cieląt przez pierwsze siedem dni oparty jest o mleko z własnego gospodarstwa, po czym cielęta odpajane są preparatem mleko – zastępczym. W dawce żywieniowej dla cieląt uwzględnione są pasze pełnoporcjowe oraz całe ziarno kukurydzy. Krycie jałówek następuje w 15-16 miesiącu życia (uzależnione jest od wyrostowości i wagi jałówek) nasieniem seksowanym. Część krów i jałówek inseminowana jest również testowym nasieniem buhajów. Dobór buhajów jest zgodny z opracowanym programem kojarzeń. Okres międzywycieleniowy to 410 dni.  Bydło utrzymywane jest w systemie wolnostanowiskowym.

W 2013 roku została oddana do użytku nowoczesna obora bezściółkowa z kurtynami bocznymi, z której krowy mają wyjścia na obszerny okólnik oraz pastwiska. Obora o wymiarach 60m x 26m spełnia wszystkie wymagania dobrostanu zwierząt. Środkiem obory biegnie korytarz paszowy, gdzie po jednej stronie utrzymywane są krowy w laktacji, a po drugiej cielęta, jałówki, jałówki cielne i krowy zasuszone. Mleko pozyskiwane jest w hali udojowej usytuowanej z boku obory typu autotandem i magazynowane w schładzalniku tank. Obora jest wyposażona w dwie stacje paszowe, odpowiednie czochradła dla krów, wentylatory i inne tego typu urządzenia.

Utrzymanie zwierząt w porodówce oraz odchowalni odbywa się na głębokiej ściółce. Upadki nie przekraczają 2%. Dekornizacja cieląt odbywa się zazwyczaj w 21 dniu życia zwierząt. Zasuszanie krów trwa przeciętnie 6 tygodni, a okres ich użytkowania 4-5 laktacji. Żywienie krów oparte jest o system TMR. Opieka weterynaryjna prowadzona jest  na bieżąco głównie poprzez profilaktykę. Prowadzony jest w stadzie program szczepień (IBR IPV, BVD MD). Zasuszanie krów odbywa się pod osłoną antybiotyków, po wcześniejszym pobraniu próbek mleka oraz poddaniu zawartych w nim drobnoustrojów na antybiotykoodporność. Korekta racic odbywa się trzy razy w ciągu każdego roku. Gospodarstwo posiada certyfikat
i spełnia wszystkie warunki zgodnie z wymaganiami cross-compliance.

Państwo Piątkowie korzystali z funduszy unijnych w ramach programu PROW, z których zakupili nowy ciągnik i maszyny do zbioru traw oraz uprawy gleby. W najbliższych latach planowany jest dalszy rozwój gospodarstwa oraz wzrost produkcji. Wielokrotnie gospodarze gościli uczestników wyjazdów szkoleniowych, zarówno zagranicznych, jak i krajowych.
W gospodarstwie odbywały się również szkolenia dla studentów, uczniów szkół średnich, rolników oraz doradców. Potwierdzeniem sukcesów rodziny Piątków są liczne nagrody
i wyróżnienia tj. Superczempionat na Wystawie Zwierząt Hodowlanych LODR w Końskowoli – OSW w Sitnie(za jałowicę 12m-cy) oraz trzecie miejsce w Konkursie Rolnik Lubelszczyzny.

Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów.

Polski
English
PROW 2014–2020
Etap IEtap II
ryckiedam.eu
Laureat
„Marka Lubelskie”