Szkolenie JOSERA, De Laval - Okrzeja 2018 - SM Ryki
08.02.2018
Szkolenie JOSERA, De Laval – Okrzeja 2018

8 lutego 2018 w Dworze Sienkiewicz w Okrzei odbyło się szkolenie dla producentów mleka organizowane przy współpracy Spółdzielni Mleczarskiej Ryki, firmy JOSERA oraz De Laval.

Spotkanie cieszyło się dużą frekwencją, a rolnicy wykazali duże zainteresowanie tematami związanymi z produkcją pasz objętościowych oraz zastosowaniem dodatków nutribiotycznych w żywieniu krów mlecznych.

Pierwszym z wykładowców był Dr Horst Auerbach,  ADDCON EUROPE GmbH z Niemiec, który dzielił się swoimi doświadczeniami na temat produkcji pasz objętościowych najwyższej jakości. Wiadomo nie od dziś, że są one podstawą w żywieniu krów mlecznych, a ich najwyższa jakość zapewnia opłacalność produkcji.

Nieodłącznym tematem przy produkcji mleka jest dojenie krów. Większość uważa, że w tym temacie wie wszystko ale się okazuje że w tym temacie bardzo dużo się zmienia. Producent urządzeń do doju krów – firma De Laval  – od wielu lat pracuje nad doskonaleniem czynności udojowych i maksymalnym wykorzystaniu możliwości jakie dają dostępne na rynku urządzenia (od instalacji bańkowych poprzez dojarki rurociągowe , hale udojowe w różnej konfiguracji i kształcie, dojarnie karuzelowe, a na robotach udojowych kończąc). Dój to bardzo ważna sprawa w hodowli krów mlecznych. Prawidłowo przeprowadzony daje satysfakcje z jakości pozyskiwanego mleka. Natomiast dój przeprowadzony niesprawną dojarką powoduje choroby wymion, a mleko uzyskiwane w tym gospodarstwie może zawierać więcej komórek somatycznych.

Firma Josera przedstawiła podczas szkolenia najnowsze osiągnięcia w dziedzinie żywienia krów mlecznych. Jedną z nowości jest to, że dzięki zastosowaniu najnowszych odkryć nauki i wprowadzaniu tych technologii do mieszanek mineralnych poprawia się strawność paszy, co wpływa na poprawę wydajności i poprawę zdrowotności krów mlecznych.

Polski
English
PROW 2014–2020
Etap IEtap II
ryckiedam.eu
Laureat
„Marka Lubelskie”