Ryckie sery na Jarmarku Dominikańskim - SM Ryki
02.08.2016
Ryckie sery na Jarmarku Dominikańskim

Czas wakacji to dla nas okres wytężonej pracy. Co roku staramy się gościć w różnych zakątkach Polski, by zaprezentować nasze sery. W tym roku przez dwa pierwsze tygodnie sierpnia zatrzymaliśmy się w Gdańsku. Tu, po raz 756 odbywa się właśnie Jarmark Dominikański.

Nasze stoisko (nr 19) umiejscowione jest na Targu Węglowym, tuż przy Muzeum Bursztynu. Prezentujemy na nim naszą rodzinę serów w plastrach, czyli: Rycki Edam, Rycki Edam Naturalnie Wędzony, Rycki Edam Light, Gouda i Maasdam. Prezentacja połączona jest oczywiście z degustacją i sprzedażą. Co nas ogromnie cieszy, nasze produkty spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem turystów. Podczas degustacji i sprzedaży bardzo chętnie udzielamy też wszelkich informacji o naszych produktach, a nasze rozmowy z turystami zamieniają się nierzadko w długie pogawędki.

Jarmark Dominikański to największa po Weihnachtsmarkt i Oktoberfest impreza plenerowa w Europie. Co roku odwiedzają ją miliony turystów. W ubiegłym roku było to ponad 7 mln ludzi. Jego tradycja sięga jeszcze czasów średniowiecza. Jarmark Dominikański ustanowiono na podstawie bulli papieskiej wydanej 756 lat temu przez Aleksandra IV. Wniosek złożyli dominikanie, stąd wywodzi się jego nazwa.

Z początku Jarmark miał na celu nakłonienie wiernych do uczestnictwa we mszy odpustowej w dzień św. Dominika (wówczas 4 sierpnia). Dzięki niej uczestnik mógł otrzymać aż 100 dni zwolnienia z czyśćca. Z biegiem lat uroczystości na placu Dominikańskim przekształciły się w imprezę handlowo-kulturalną o dużym znaczeniu dla miasta. Jej popularność była tak duża, że plac szybko okazał się zbyt mały i Jarmark przeniósł się w okolice Wałów Jagiellońskich i ul. Długiej. Ranga imprezy była tak duża, że do portu Gdańskiego w tym czasie przybywało ok. 400 statków z różnych krajów. Jarmark św. Dominika odbywał się w Gdańsku corocznie przez kilka wieków. Dopiero II wojna światowa spowodowała, że jego organizację zawieszono na 33 lata. W 1972 roku z inicjatywy Wojciecha Święcickiego, dziennikarza popularnej gdańskiej popołudniówki „Wieczoru Wybrzeża”, powrócono do tradycji Jarmarku. Obecnie to znów wielka międzynarodowa impreza, gdzie codziennym dniom targowym towarzyszą również liczne imprezy kulturalne.  Pełny program Jarmarku Dominikańskiego można znaleźć na stronie internetowej tej imprezy.

Polski
English
PROW 2014–2020
Etap IEtap II
ryckiedam.eu
Laureat
„Marka Lubelskie”