Po szkoleniu dla producentów mleka - Josera (2019) - SM Ryki
Szkolenie dla producentów mleka - Josera (2019)
13.02.2019
Po szkoleniu dla producentów mleka – Josera (2019)

6 lutego 2019 w Okrzei odbyło się szkolenie dla producentów mleka, zorganizowane z firmami pracującymi na rzecz rolnictwa: JOSERA, De Laval, DSV – SAATEN – UNION, HIPRA oraz Spółdzielnia Mleczarska Ryki.

Tematem nadrzędnym szkolenia było bezpieczeństwo produkowanej żywności. Na każdym kroku podkreślano, że produkcja mleka jest odpowiedzialnym zajęciem i na każdym etapie powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby mleko trafiające do zakładu mleczarskiego było najwyższej jakości.

Podczas szkolenia uczestnicy wysłuchali ciekawych wykładów na temat modernizacji urządzeń udojowych oraz najnowszych osiągnięć w tym zakresie. Dojenie krów wydaje się proste i wszyscy wiedzą jak to robić, ale…. Okazuje się bowiem, że prowadzone badania i obserwacje w tym temacie, wnoszą wiele nowych rzeczy, które możemy wykorzystać w gospodarstwach. Proces dojenia ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia krów, a co za tym idzie, na jakość mleka. Odpowiednie przygotowanie krów do dojenia pozwala na szybkie pozyskanie mleka najwyższej jakości, bez zbędnego obciążania wymienia. Według najnowszych badań, od pierwszego kontaktu z wymieniem, do założenia aparatu udojowego, powinno minąć ok 90 sekund. Jest to czas pozwalający na higienę przedudojową oraz masaż wymienia, który ogranicza możliwość wystąpienia pustodoju.

„Krowa – pyskiem doi” – to stare powiedzenie, a jakże trafnie określa produkcję mleka. Jak nakarmimy krowę, tyle udoimy mleka – tak można by w skrócie powiedzieć o żywieniu krów. Wiemy dokładnie, że każdy okres fizjologiczny – okres laktacji – wymaga innego żywienia dostosowanego do potrzeb zwierzęcia. Żywienie zwierząt to dział bardzo prężnie rozwijający się i nie ma tygodnia, by firmy nie proponowały nowych rozwiązań i nowych produktów. Josera jako jeden z producentów dodatków mineralnych dla zwierząt – ciągle współpracuje z hodowcami krów mlecznych, oferując im badanie paszy objętościowej, aby potem ułożyć dawki pokarmowe dostosowane indywidualnie do każdego gospodarstwa.

Aby krowy miały zapewnioną paszę objętościową najwyższej jakości, z pomocą przychodzi firma DSV i S SAATEN – UNION producent nasion traw, lucern oraz kukurydzy. Zielona trawa dla krów to już za mało – liczy się dobór gatunków traw do warunków glebowych oraz ilości opadów. Zasobność gleby w składniki pokarmowe dla roślin to kolejna bardzo ważna sprawa. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile składników mineralnych wywozimy z zielonką z użytku i jakie są to ogromne ilości, a uzupełniamy je tylko w minimalnym stopniu.

Zachęcamy do badania gleby pod względem zasobności w składniki minerale, aby dostosować nawożenie do spodziewanego plonu i wykorzystać potencjał plonowania roślin. Termin koszenia i wysokość koszenia to kolejne ważne aspekty poprawnego prowadzenia użytków zielonych.

Zdrowe zwierzęta – zdrowe mleko – to prosta zasada.

W bezpiecznej produkcji mleka zdrowie zwierząt odgrywa kluczową rolę i powinniśmy zrobić wszystko, aby zapewnić zwierzętom jak najlepszą ochronę. Leczenie zwierząt jest potrzebne, ale to ostateczność. Więcej czasu i uwagi powinniśmy poświęcić profilaktyce. Powszechnie wiadomo, że leczenie pochłania więcej czasu i więcej pieniędzy, a co za tym idzie, straty są większe. Profilaktyka – czyli zapobieganie, jest zawsze tańsze i bezpieczniejsze w całym łańcuchu produkcji żywności. Więc dlaczego tego nie robimy? Odpowiedź jest prosta – efekty nie są widoczne natychmiast, a jak czegoś nie widać to po co to robić? Skutkiem myślenia – a może nie zachoruje?, może uda się bez szczepienia? – są straty liczone w tysiącach złotych, w obrębie jednego gospodarstwa.

Podsumowując – produkcja paszy dla zwierząt, przygotowanie dawki dla krów mlecznych, a także system dojenia oraz profilaktyka czy leczenie w zakresie chorób wymienia, muszą być pod ścisłym nadzorem wykwalifikowanych specjalistów. Wszystkie te elementy koniecznie powinny ze sobą współpracować, bo tylko wtedy możemy myśleć o stabilnej i bezpiecznej produkcji mleka.

Polski
English
PROW 2014–2020
Etap IEtap II
ryckiedam.eu
Laureat
„Marka Lubelskie”