Kukurydza u Państwa Kiełczykowskich - SM Ryki
11.10.2016
Kukurydza u Państwa Kiełczykowskich

Koszenie kukurydzy na kiszonkę i pakowanie w rękaw foliowy i formowanie pryzm kiszonkarskich były głównymi elementami prezentacji, która 3 października 2015 roku odbyła się w gospodarstwie Barbary i Krzysztofa Kiełczykowskich. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Leszek Świętochowski i Krzysztof Kazana, wójt Gminy Stanin.

Odmiany kukurydzy prezentowane na polu demonstracyjnym zostały omówione przez przedstawicieli firm nasiennych. Każdy z nich zwracał uwagę na wielkość kolb, a co za tym idzie na plon ziarna.  Dużym zainteresowaniem wśród rolników cieszył się też pokaz koszenia kukurydzy na kiszonkę, gniecenia ziarna  oraz pakowania w rękaw foliowy. Według specjalistów takie metody kiszenia są bardzo korzystne, ze względu na bardzo dobre ubicie materiału kiszonkarskiego i bardzo dokładne przyleganie do niego folii. Niestety koszt kiszenia w rękawach foliowych nie jest niski, dlatego ta metoda nie jest jeszcze bardzo popularna.

Podczas pokazów zaprezentowano również zbiór trawy przyczepą samo – zbierającą, a także maszyny do ugniatania pryzm i formowania pryzm kiszonkarskich.

Po pokazach firmy biorące w nich udział zaprosiły zgromadzonych na poczęstunek.

Polski
English
PROW 2014–2020
Etap IEtap II
ryckiedam.eu
Laureat
„Marka Lubelskie”