Dzień kukurydzy w gospodarstwie Martyny i Mateusza Piątków - SM Ryki

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Operacja mająca na celu zakup nowoczesnych technologicznie urządzeń do badania mleka oraz pakowania sera i proszku serwatkowego w Spółdzielni Mleczarskiej Ryki, co przyczyni się do innowacyjności procesu, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

15.09.2015
Dzień kukurydzy w gospodarstwie Martyny i Mateusza Piątków

W niedzielę 13 września 2015 r. odbył się polowy pokaz odmian kukurydzy w Stryj gm. Kłoczew. Pokaz był szczególnie ważny dla producentów mleka, ze względu na możliwość porównania odmian w obliczu tegorocznej suszy. Można było zobaczyć odmiany, które nie poradziły sobie ze zbyt małą ilością wody oraz te, które w tych warunkach pogodowych wypadły bardzo dobrze. Jak powszechnie wiadomo, jednym z czynników decydującym o plonie kukurydzy jest woda. To właśnie brak opadów w okresie zawiązywania kolb spowodował, że bardzo wiele upraw kukurydzy nie wyrosło i nie dało spodziewanej ilości ziarna. Pokaz odmian kukurydzy potwierdził, że poszczególne odmiany różnią się wymaganiami glebowymi, a także odmiennie reagują na trudne warunki.

Uczestnicy pokazu mogli także posłuchać wykładów prof. dr hab. Józefa Adamczyka z Hodowli Roślin Smolice oraz Adama Glenia z Hodowli Roślin DANKO.

Producenci mleka coraz chętniej sięgają po kiszone ziarno z kukurydzy i aby przybliżyć ten temat odbył się pokaz koszenia jej na ziarno. Zbiory, które uzyskano przy pomocy gniotownika z prasą silosującą, zostały zapakowane w rękaw.

Na zakończenie firmy uczestniczące w pokazie ufundowały niespodzianki dla uczestników — odbyło się losowanie i wręczenie drobnych upominków.

Polski
English
PROW 2014–2020