Dni Pola Saatbau Weikendort w Austrii - SM Ryki
20.06.2017
Dni Pola Saatbau Weikendort w Austrii

W dniach 12 – 14 czerwca 2017 na zaproszenie firmy SAATBAU rolnicy ze Spółdzielni Mleczarskiej Ryki oraz z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy gościli na Dniach Pola w Austrii.

Coroczne dni pola firmy SAATBAU zorganizowane w miejscowości Weikendorf gościły rolników z całej Europy. Podczas zwiedzania poletek można było dowiedzieć się o branżowych nowościach z rynku nasiennego. Spotkanie było także doskonałą okazją do wymiany poglądów z austriackimi hodowcami roślin, a także przekazania oczekiwań co do zimotrwałości zbóż.

Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość spotkania z Prezesem Mleczarni Nöm AG i zapoznania się z ofertą produkcyjną oraz  wymaganiami jakościowymi dotyczącymi surowca.

Rolnicy zapoznali się ze specyfiką pracy Mleczarni Nöm AG, która skupuje i przerabia ok. 1 miliona litrów mleka dziennie. Całość skupowanego mleka, dostarczanego przez 3200 dostawców, pochodzi od krów żywionych paszami wolnymi od GMO. Mleczarnia ciągle powiększa skup mleka z gospodarstw z certyfikatem ekologicznym ze względu na duże zapotrzebowanie w Austrii na tego typu produkty.

Kolejnym etapem wyjazdu była wizyta w gospodarstwie ekologicznym, w którym prowadzona jest tylko produkcja roślinna. Gospodarz, który przyjął grupę z polskich mleczarni, zdecydował się na taki rodzaj produkcji ponad 10 lat temu. Pomimo mniejszych plonów, dochody z tytułu prowadzonej działalności pozwalają na stały rozwój gospodarstwa, a zainteresowanie uprawą roślin bez używania nawozów i środków chemicznych stale rośnie.

Ostatniego dnia wycieczki rolnicy mieli możliwość zwiedzenia stolicy Austrii – Wiednia.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Polski
English
PROW 2014–2020
Etap IEtap II
ryckiedam.eu
Laureat
„Marka Lubelskie”